Header

Krštaški ratovi (1.dio)


Krstaški ratovi ili Križarski ratovi, naziv za više vojnih ratnih pohoda evropskih kršćanskih (katoličkih) sila tokom srednjeg vijeka protiv narastajućih snaga Islamskog carstva, uglavnom na istočnim obalama Mediterana. Trajali su od 11. do 13. vijeka, a cilj im je bio povratiti po svaku mjeru i na bilo koji način sveta mjesta kršćanstva u vlastite ruke.
Povod za Prvi križarski rat bilo je zauzimanje Jerusalema 1070. od strane Seldžuka (čime su hodočašća u Svetu zemlju postala otežana), a ugroženim se osjetila i Bizantija, koja je svojoj zapadnoj "braći" po vjeri uputila poziv za pomoć. U srednjovjekovnoj Evropi nastaje veliki pokret, koji se sastoji od pripadnika francuske, flamanske i normanske vojske, a istovremeno dolazi i do osnivanja novih viteških redova (Templari, Johanitanci, Njemački red). 

U to vrijeme dolazi i do afirmacije križa kao općeg simbola kršćanstva. Na području Levanta, na istočnim obalama Mediteranskog mora, križari, učesnici u Križarskim ratovima, grade i veliki broj masivnih vojnih utvrda, od kojih je najpoznatiji "Krak des Chevaliers" u zapadnom dijelu Sirije, 80 km zapadno od Homsa, iz 12./13. vijeka. U isto vrijeme dolazi i do osnivanja više manjih križarskih država.



Križarski ratovi: polumjesec i krst (Dokumentarni film)

Dokumentarni film The Crusades: Crescent and the Cross (Križarski ratovi: polumjesec i krst) govori o ratovima i bitkama koji su vođeni tokom 12. i 13. stoljeća između evropskih križara i muslimana na Bliskom istoku za sveti grad Jerusalim i druge gradove u Palestini.
Noviji Stariji